INFORMACJA PRASOWA
Startuje Baltic Business Forum
Tureccy biznesmeni i inwestorzy, przedstawiciele polskiego rządu, przedsiębiorcy, eksperci i samorządowcy z kraju i zagranicy będą przez trzy dni rozmawiać o współpracy gospodarczej w regionie Trójmorza. W Świnoujściu rusza 8. Baltic Business Forum.
Turcja jest gościem honorowym tegorocznego Baltic Business Forum (BBF). – Z niemal 75 mln mieszkańcami jest to jeden z najbardziej chłonnych rynków zbytu Europy i Azji. Dlatego chcemy odkryć go przed polskim biznesem, zwłaszcza małymi i średnimi firmami – tłumaczy Jacek Piechota, były minister gospodarki, pomysłodawca BBF. W Świnoujściu zaplanowano oficjalne spotkanie członków Krajowej Izby Gospodarczej z delegatami tureckiego odpowiednika – organizacji TOSS. W ramach BBF dojdzie też do posiedzenia Polsko-Tureckiej Rady Biznesu i DEiK, czyli Tureckiej Rady Zagranicznych Stosunków Gospodarczych.
Baltic Business Forum stara się intensyfikować współpracę gospodarczą w regionie tzw. Trójmorza, a więc na obszarze od Bałtyku i Adriatyku po Morze Czarne. – By w pełni wykorzystać polski potencjał gospodarczy potrzebujemy współpracy z partnerami. Szerokie możliwości rozpościerają się zwłaszcza na wschód i południe od naszych granic – ocenia prof. Michał Kleiber, były minister nauki i prezes PAN, obecnie szef Rady Naukowo-Programowej Baltic Business Forum.
Goście 8. Baltic Business Forum rozmawiać będą m.in. o rozwoju portów i dużych inwestycjach infrastrukturalnych, rynku kapitałowym, przemyśle wydobywczym, logistyce i energetyce. Udział w sesjach, poza delegacją Turcji, zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Bułgarii, Czech, Chorwacji, Ukrainy i Niemiec. Polski rząd reprezentować będzie Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Specjalny wykład pt. „Świat i Europa – gospodarka, perspektywy i zagrożenia” drugiego dnia forum wygłosi prof. Marek Belka, były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego.
Specjalną ścieżkę tematyczną na BBF przygotowano z myślą o samorządowcach. Zaprezentowane zostaną dobre praktyki w dziedzinie projektów publiczno-prywatnych oraz źródła ich finansowania w nowej unijnej perspektywie budżetowej. – Pokażemy też, jak usprawniać działanie samorządów przy wykorzystaniu nowych technologii. Zajmiemy się inteligentnymi systemami zrządzania, e-administracją oraz e-edukacją, ale i związanymi z tym cyberzagrożeniami – mówi Piechota. Przedstawiciele największych firm świadczących usługi dla biznesu podpowiedzą ponadto samorządowcom, jak przygotować ofertę dla inwestorów.
8. Baltic Business Forum odbywa się w Świnoujściu w dn. 14-16 września 2016 r. Dokładny program wydarzenia dostępny jest na stronie http://balticbusinessforum.eu/pl/program/.
- Gospodarka
- Eksport
- Współpraca z zagranicą
- Finanse, podatki, pieniądze
- Fundusze europejskie, dofinansowywanie inwestycji
- Sektor budowlany - Stolarka, inżynieria i architektura budowlana
- Rolnictwo, artykuły spożywcze
- Co warto wiedzieć
Data publikacji: 14-09-2016
Startuje Baltic Business Forum

Zobacz również:

Okna z drewna w architekturze Europy – od zabytków po nowoczesne budownictwo
Drewniane okna łączą elegancję z trwałością, zdobiąc zarówno zabytkowe rezydencje, jak i nowoczesne budynki. Ich eksport dynamicznie rośnie, odpowiadając na potrzeby architektury klasycznej i ekologicznego nowoczesnego budownictwa.

Handel wewnątrzwspólnotowy, a eksport – czym się różnią i co warto wiedzieć?
Czy handel wewnątrzwspólnotowy to to samo co eksport? Choć oba dotyczą sprzedaży międzynarodowej, różnią się procedurami, regulacjami podatkowymi i wymogami celnymi. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w każdej z tych transakcji.

Eksport do Szwajcarii. Współpraca handlowa z Szwajcarią
Według oficjalnych danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wartość polskiego eksportu do Szwajcarii w 2023 roku wyniosła ponad 4 miliardy euro, podczas gdy import osiągnął poziom 2,4 miliarda euro.

Eksport warzyw. Polskie warzywa najzdrowsze
Eksport warzyw z Polski odgrywa istotną rolę w gospodarce krajowej, a także w handlu międzynarodowym.

Eksport do Szwecji. Współpraca handlowa ze Szwecją
Eksport do Szwecji oraz szeroko pojęta współpraca handlowa między Polską a Szwecją to dynamicznie rozwijający się obszar, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców

Eksport do Norwegii. Współpraca Handlowa z Norwegią
Polska i Norwegia utrzymują dynamiczne relacje handlowe, charakteryzujące się rosnącą wartością polskiego eksportu do Norwegii. W 2022 roku wartość polskiego eksportu do Norwegii wyniosła 3,398 miliarda euro