Świadectwa pochodzenia polskich towarów - co to jest?
Świadectwa pochodzenia to dokumenty potwierdzające skąd pochodzą towary.
Świadectwa pochodzenia są kluczowym elementem handlu międzynarodowego, umożliwiającym korzystanie z preferencyjnych stawek celnych określonych w ramach umów międzynarodowych. Te preferencje mogą obejmować niższe stawki cła lub określone ilościowo lub wartościowo kontyngenty towarów. W przypadku Polski i państw Unii Europejskiej, informacje dotyczące preferencji celnych dostępne są na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów.
Aby skorzystać z preferencyjnych stawek celnych, konieczne jest udokumentowanie pochodzenia towarów. To oznacza, że importer może zastosować preferencyjne stawki cła na towary zakupione od polskiego eksportera, pod warunkiem posiadania przez niego certyfikatu preferencyjnego pochodzenia towarów, czyli tzw. świadectwa preferencyjnego. Taki dokument potwierdza, że towar spełnia konkretne wymogi dotyczące jego pochodzenia, zgodnie z międzynarodowymi umowami handlowymi.
Świadectwa preferencyjne są wydawane przez urzędy celno-skarbowe. Warto zaznaczyć, że firmy, które uzyskały status upoważnionego eksportera, mogą samodzielnie deklarować pochodzenie towarów na fakturze.
W przypadku świadectw niepreferencyjnych, potwierdzają one unijne pochodzenie towaru, ale nie uprawniają importera do stosowania obniżonych stawek cła w jego kraju. Wystawianie tych dokumentów może być wymagane przez kontrahenta i może wynikać z różnych dokumentów, takich jak akredytywa, kontrakt czy korespondencja.
W Polsce uprawnienia do wystawiania świadectw pochodzenia mają instytucje samorządu gospodarczego, takie jak Krajowa Izba Gospodarcza. Dzięki rozwiniętej sieci współpracy z podobnymi instytucjami na świecie, umożliwiają one skuteczne funkcjonowanie handlu międzynarodowego poprzez zapewnienie odpowiedniego dokumentowania pochodzenia towarów.
Ważne jest, aby eksporterzy mieli świadomość wymagań i procedur związanych z uzyskaniem świadectw pochodzenia oraz aby odpowiednio się do nich dostosowywali, aby móc skutecznie korzystać z preferencyjnych warunków handlowych i promować polskie towary na rynkach zagranicznych.
- Gospodarka
- Eksport
- Współpraca z zagranicą
- Finanse, podatki, pieniądze
- Fundusze europejskie, dofinansowywanie inwestycji
- Sektor budowlany - Stolarka, inżynieria i architektura budowlana
- Rolnictwo, artykuły spożywcze
- Co warto wiedzieć
Co warto wiedzieć
Świadectwa pochodzenia polskich towarów - co to jest?

Źródło: https://www.poland-export.pl

Zobacz również:

Okna z drewna w architekturze Europy – od zabytków po nowoczesne budownictwo
Drewniane okna łączą elegancję z trwałością, zdobiąc zarówno zabytkowe rezydencje, jak i nowoczesne budynki. Ich eksport dynamicznie rośnie, odpowiadając na potrzeby architektury klasycznej i ekologicznego nowoczesnego budownictwa.

Handel wewnątrzwspólnotowy, a eksport – czym się różnią i co warto wiedzieć?
Czy handel wewnątrzwspólnotowy to to samo co eksport? Choć oba dotyczą sprzedaży międzynarodowej, różnią się procedurami, regulacjami podatkowymi i wymogami celnymi. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w każdej z tych transakcji.

Eksport do Szwajcarii. Współpraca handlowa z Szwajcarią
Według oficjalnych danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wartość polskiego eksportu do Szwajcarii w 2023 roku wyniosła ponad 4 miliardy euro, podczas gdy import osiągnął poziom 2,4 miliarda euro.

Eksport warzyw. Polskie warzywa najzdrowsze
Eksport warzyw z Polski odgrywa istotną rolę w gospodarce krajowej, a także w handlu międzynarodowym.

Eksport do Szwecji. Współpraca handlowa ze Szwecją
Eksport do Szwecji oraz szeroko pojęta współpraca handlowa między Polską a Szwecją to dynamicznie rozwijający się obszar, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców

Eksport do Norwegii. Współpraca Handlowa z Norwegią
Polska i Norwegia utrzymują dynamiczne relacje handlowe, charakteryzujące się rosnącą wartością polskiego eksportu do Norwegii. W 2022 roku wartość polskiego eksportu do Norwegii wyniosła 3,398 miliarda euro