BUDMA 2025 - Podsumowanie w liczbach
Za nami 33. edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, której towarzyszyły Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH.
W imieniu Zarządu Grupy MTP oraz całego Zespołu, serdecznie dziękujemy za zaufanie, którym nas Państwo obdarzyliście i byliście z nami podczas tegorocznej edycji targów. To dzięki Państwa ofercie niebywała energia bezpośrednich relacji wybrzmiała z całą mocą w sześciu pawilonach wystawienniczych i konferencyjnych Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 11 – 14.02.2025.
Targi w liczbach:
- W spotkaniach z producentami, konferencjach, prezentacjach i warsztatach uczestniczyło ponad 26 000 profesjonalistów z 41 krajów, z 4 kontynentów
- zobaczyliśmy ofertę 600 wystawców z 27 krajów
- Na stoiskach wystawców, wśród kilkudziesięciu absolutnych targowych premier, 28 rozwiązań i produktów nagrodzonych zostało najważniejszą polską nagrodą targową za innowacyjność: Złotym Medalem Grupy MTP. Z kolei 10 ekspozycji zrobiło szczególne wrażenie na członkach kapituły konkursu Acanthus Aureus i zostały wyróżnione za przyjazny design, technologię wykonania oraz stworzenie wyjątkowej przestrzeni sprzyjającej rozmowom o biznesie
- Patronat honorowy nad tegoroczną edycją targów BUDMA objęli: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania, Polska Agencja Inwestycji i Handlu (Grupa PFR), Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (Grupa PFR), Izba Architektów RP, Państwowa Inspekcja Pracy, Polska Izba Budownictwa, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Klaster Budowlany, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Związek Polskie Okna i Drzwi.
- Bogaty program wydarzeń merytorycznych przy wsparciu Partnerów Honorowych i Branżowych: konferencji, prezentacji i prelekcji, oparty był o aktualizuję wiedzy dotyczącą zmian w przepisach prawnych, najnowszych rozwiązań produktowych, „technologii jutra” w budownictwie, czy trendach przyszłości w architekturze. W tegorocznej edycji wiodącym tematem prezentacji oraz podejmowanych dyskusji była idea „Zielonej Przyszłości Budownictwa”, jako niezbędnego elementu zrównoważonego rozwoju.
- Tegoroczne dwudniowe Forum Designu i Architektury „D&A” w ramach ARCHI-STRADA poświęcone było tematyce roli drewna w architekturze. Gościem Specjalnym tegorocznego Forum był Mateusz Mastalski z Pracowni Henning Larsen z Dani, który poprowadził wykład pt.: „Zrównoważony design, drewno w architekturze”. Krzysztof Mycielski z Grupy 5 Architekci przeprowadził prelekcję nt.: „Drewniany zabytek po przejściach – Sanatorium Gurewicza w Otwocku”. Drugiego dnia Forum „D&A” odbył się wykład Prezesa Stowarzyszenia Architektów Fińskich SAFA – Asko Takala. Tematem wykładu były najważniejsze osiągnięcia fińskiej architektury drewnianej w ostatnim czasie.
- W centrum uwagi podczas tegorocznej Budmy było nowe wydarzenie - PREFTEC - Centrum Nowoczesnej Prefabrykacji, organizowane przez Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe, podczas którego mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszą ofertą materiałów, maszyn, technologii, jak również gotowych produktów i usług dla budownictwa prefabrykowanego i modułowego. Dopełnieniem tematyki dla budownictwa prefabrykowanego była konferencja nt. "Technologie Prefabrykowane w Nowoczesnym Budownictwie" zorganizowana przez SEDG, podczas której poruszone zostały m.in. kluczowe zagadnienia związane ze zrównoważonym budownictwiem, trendach kształtujących rynek budowlany czy budownictwo drewniane w Europie.
- W ramach Forum Gospodarczego Budownictwa BUILD4FUTURE, przy współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa, liderzy rynku analizowali największe wyzwania dla branży. Dyskutowano o wpływie wojny w Ukrainie na polski sektor budowlany oraz możliwościach udziału polskich firm w procesie odbudowy. Kluczowym tematem była także termomodernizacja budynków wielo- i jednorodzinnych jako jeden z priorytetów zrównoważonego budownictwa.
- Po raz pierwszy w tym roku zorganizowana została strefa biznesowa pod nazwą „Poland. Business Forward Construction Sector”, w ramach której polscy przedsiębiorcy branży budowlanej mieli okazję zapoznać się z potencjałem eksportowym wybranych rynków (m.in. z Niemiec, Litwy, Serbii oraz Szwecji) oraz odbyć rozmowy biznesowe z przedsiębiorcami zagranicznymi, jak również z ekspertami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) z Centrali w Warszawie oraz Polskiego Klastra Budowlanego.
- W trakcie targów przy współpracy z Grupą Prace Wykończeniowe, Stowarzyszeniem Branży Wykończeniowej, Stowarzyszeniem Parkieciarze Polscy, Narzędziohiolicy.pl odbywały się pokazy, warsztaty i szkolenia praktyczne z zakresu budowlanych technik wykończeniowych. Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami oraz zdobycia nowych umiejętności, które mogą wykorzystać w swojej codziennej pracy.
- Podczas Finału Centralnego 53. Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” śledziliśmy zmagania i poznaliśmy najlepszych uczniów i uczennice fachu dekarza, tynkarza, posadzkarza czy malarza.
To przede wszystkim dzięki wysiłkom Wystawców i Partnerów, jesteśmy dziś dumni tworząc - wraz z Państwem, jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń dla branży budowlanej. Jeszcze raz dziękujemy za obecność Państwa Firmy na Targach BUDMA 2025, wierząc, że spełniły założone cele biznesowe i marketingowe.
Mamy głęboką nadzieję, że zanim zobaczymy się w przyszłym roku w Poznaniu, wkrótce będziemy mieli okazję do rozmowy, w tym także o minionych i kolejnych targach.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz relacji wideo.
BUDMA 2025 – W OBIEKTYWIE
https://budma.pl/pl/multimedia/
BUDMA 2025 – ZŁOTY MEDAL MTP
https://budma.pl/pl/złoty medal/
- Gospodarka
- Eksport
- Współpraca z zagranicą
- Finanse, podatki, pieniądze
- Fundusze europejskie, dofinansowywanie inwestycji
- Sektor budowlany - Stolarka, inżynieria i architektura budowlana
- Rolnictwo, artykuły spożywcze
- Co warto wiedzieć
Co warto wiedzieć
BUDMA 2025 - Podsumowanie w liczbach


Źródło: https://www.poland-export.pl/

Zobacz również:

Okna z drewna w architekturze Europy – od zabytków po nowoczesne budownictwo
Drewniane okna łączą elegancję z trwałością, zdobiąc zarówno zabytkowe rezydencje, jak i nowoczesne budynki. Ich eksport dynamicznie rośnie, odpowiadając na potrzeby architektury klasycznej i ekologicznego nowoczesnego budownictwa.

Handel wewnątrzwspólnotowy, a eksport – czym się różnią i co warto wiedzieć?
Czy handel wewnątrzwspólnotowy to to samo co eksport? Choć oba dotyczą sprzedaży międzynarodowej, różnią się procedurami, regulacjami podatkowymi i wymogami celnymi. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w każdej z tych transakcji.

Eksport do Szwajcarii. Współpraca handlowa z Szwajcarią
Według oficjalnych danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wartość polskiego eksportu do Szwajcarii w 2023 roku wyniosła ponad 4 miliardy euro, podczas gdy import osiągnął poziom 2,4 miliarda euro.

Eksport warzyw. Polskie warzywa najzdrowsze
Eksport warzyw z Polski odgrywa istotną rolę w gospodarce krajowej, a także w handlu międzynarodowym.

Eksport do Szwecji. Współpraca handlowa ze Szwecją
Eksport do Szwecji oraz szeroko pojęta współpraca handlowa między Polską a Szwecją to dynamicznie rozwijający się obszar, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców

Eksport do Norwegii. Współpraca Handlowa z Norwegią
Polska i Norwegia utrzymują dynamiczne relacje handlowe, charakteryzujące się rosnącą wartością polskiego eksportu do Norwegii. W 2022 roku wartość polskiego eksportu do Norwegii wyniosła 3,398 miliarda euro